Co warto zobaczyć w Puszczy Białowieskiej?

Z całą pewnością Podlasie nie jest regionem, o którym mówi się zbyt wiele w aspekcie jakichś większych inwestycji w naszym kraju na tle gospodarczym. Niemniej jednak jednego tej krainie nie można odmówić. Przede wszystkim należy tutaj podkreślić, że jest to region, gdzie niemal na bieżąco obcujemy z przyrodą. Najbardziej znaną krainą na tle przyrodniczym jest tu oczywiście Puszcza Białowieska. Opiszmy ją w związku z tym nieco bardzie, przeglądając zarazem miejsca, którym warto jest się w niej bliżej przyjrzeć.

Kraina Króla Puszczy

Tak jak królem zwierząt potocznie określany jest lew, tak królem puszczy jest żubr. W Puszczy Białowieskiej możemy ich zaobserwować bardzo wiele, a najlepiej jest to zrobić, wstępując do Rezerwatu Pokazowego Puszczy, który daje nam możliwość przyjrzenia się im z bliska. Na osobach, które dotychczas nie miały możliwości zobaczenia żubrów w ich naturalnych środowisku, na pewno takie spotkanie zrobi wielkie wrażenie. Poza samym rezerwatem odbyć możemy wycieczkę po Białowieskim Parku Narodowym i poza żubrami zobaczyć wiele innych zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy.

Muzea i Skanseny

Na tym jednak nie koniec, bo w Białowieży i okolicznych miejscowościach nie brakuje szeregu różnych skansenów i muzeów, które nawiązują do zamierzchłych czasów i ukazują dawny styl życia w tym regionie, który podkreślmy, był i jest mieszanką kulturową wschodniej Europy, gdyż poza Polakami nie brakuje tutaj osób pochodzenia ukraińskiego czy białoruskiego. Warte polecenia są tu między innymi Skansen Kultury Lokalnej „Baćkouśćyna” w Nowoberezowie, Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży czy „Bobrowa Zagroda” w Siemianówce.

Podlaskie wsie

Jeśli natomiast chcesz wybrać się na przejażdżkę rowerową, polecamy miejscowe się, których jest tutaj bez liku. Życie toczy się tu swoim, powolnym rytmem, a więc na natłok turystów na pewno nie będziemy narzekać. Dodatkowo wiele z nich ma cenne zabytki turystyczne. W głównej mierze są to wybudowane przed laty stare drewniane cerkwie i sobory.