Infrastruktura drogowa w Polsce

Często narzekamy na drogi w Polsce, ale musimy przyznać, że w ostatnich latach dużo się zmieniło. Widać to przede wszystkim po nowych autostradach i drogach ekspresowych, dzięki którym możemy łatwiej i szybciej dojeżdżać do największych miast w kraju.
Największą szansą na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce okazało się przystąpienie do Unii Europejskiej. To właśnie wtedy otrzymaliśmy możliwość skorzystania z pomocy strukturalnej w celu modernizacji systemu transportowego. Za nami już ponad dekada inwestycji, ale przed nami także wiele wytężonych prac w trakcie nowych inwestycji.
Polska jest bardzo ważnym krajem tranzytowym. Przebiega tutaj ruch pomiędzy Europą Zachodnią oraz Południową i krajami wschodnimi, w tym Rosją, Białorusią, Ukrainą, Estonią, Litwą, Łotwą.
Aktualnie przez Polskę przebiega kilka kluczowych tras o znaczeniu międzynarodowym, których łączna długość to przeszło 5 000 kilometrów:

  • Berlin – Poznań – Warszawa – Moskwa
  • Berlin – Legnica – Opole – Kraków – Rzeszów – Przemyśl – Lwów
  • Białystok – Warszawa – Łódź – Wrocław – Praga
  • Gdańsk – Warszawa – Lublin – Lwów
  • Gdańsk – Toruń i Piotrków Trybunalski – Katowice – Cieszyn

W związku z tym przez nasze drogi codziennie przejeżdżają samochody jadące docelowo nie tylko miast na terenie Polski, ale również zlokalizowanych w innych krajach. Do dyspozycji mamy nowoczesne autostrady oraz drogi ekspresowe, z czego część jest drogami płatnymi.
Niestety, jeśli chodzi o opłaty, nie należą one do niskich, ponieważ w porównaniu z kosztami w innych krajach Europy płacimy sporo. Także co roku w okresie wakacyjnym pojawiają się kontrowersje związane z systemem poboru opłat, który powoduje powstawanie ogromnych korków.

Szybciej i bezpieczniej do celu

Nie można jednak wskazać, że poczynione w ostatnich latach inwestycje były nietrafione. W ciągu pierwszego dziesięciolecia naszej obecności w Unii Europejskiej otrzymane dofinansowania pozwoliły na budowę łącznie 673 kilometrów autostrad oraz na budowę lub modernizację 808 kilometrów dróg ekspresowych. Aktualnie prowadzone są także dalsze inwestycje, między innymi w ramach Autostrady Bursztynowej A1 wiodącej z południa na północ Polski oraz dróg ekspresowych S5, S7, S8, S17.
Aktualnie budowane w naszym kraju drogi, to drogi lepszej jakości i o większej przepustowości, które przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa podróżnych oraz do przyspieszenia dojazdów. Oczywiście, nowa infrastruktura ma również wspomóc rozwój gospodarczy Polski dotyczący logistyki produktów na obszarze Unii Europejskiej, a także pozwolić na zintegrowanie ze sobą dużych centrów logistycznych oraz portów. Do kraju docierają też nowi inwestorzy, podnoszą się zyski z tytułu turystyki. W związku z tym rozbudowa autostrad i dróg ekspresowych pozwala na podwyższenie konkurencyjności Polski.
Podsumowując, infrastruktura drogowa w Polsce stoi obecnie na wysokim poziomie, chociaż nadal mamy wiele wyzwań przed sobą. Sukcesywnie oddawane są jednak kolejne odcinki dróg ekspresowych oraz autostrad, które pozwalają nam na szybsze i wygodniejsze podróżowanie do różnych zakątków kraju i za granicę.