Zlot polskich Krystyn

Krystyny pochodzące nie tylko z Polski, ale również z innych krajów spotkały się w dniach 11-13 marca 2017 roku w Katowicach po to, aby spotkać się już po raz 20. podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Krystyn. Nie tylko wspólnie świętowały swoje imieniny, ale również wzięły udział w szeregu interesujących wydarzeń kulturalnych.

To był jedyny w swoim rodzaju, jubileuszowy zjazd Krystyn w Katowicach. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Krystyny w Katowicach – mieście Muzyki”. To właśnie w stolicy Górnego Śląska, 20 lat temu, spotkania Krystyn zainicjowała Krystyna Bochenek. Od tego czasu kobiety i dziewczyny o imieniu Krystyna co roku spotykają się razem, by wspólnie się bawić.

Krystyny spotykały się wcześniej w wielu różnych miastach w Polsce, między innymi w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Rzeszowie, Szczecinie, Łodzi, Karpaczu, Białymstoku i Toruniu.

Podobnie jak w poprzednich latach, Krystyny w trakcie swojego spotkania założyły jednakowe kapelusze, które są ich charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Na tegoroczny zjazd zostały wybrane kapelusze biało-szare z kolorowymi wiankami, które symbolizowały Śląsk.

W trakcie tegorocznego spotkania przewodnicząca Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek powiedziała: „Manifestujemy w ten sposób wspólnotę kobiet noszących to samo imię, ale i pokazujemy, że bez względu na wiek, status społeczny, sytuację rodzinną czy nadmiar innych obowiązków, trzeba i można znaleźć czas na zabawę i chwilę wytchnienia od codzienności”.

W tym roku Krystyny zaplanowały również, że pobiją rekord Guinessa polegający na skupieniu w jednym miejscu jak największej liczby osób z tym samym imieniem. Niestety, nie udało się, ale i tak w zlocie wzięło udział 680 kobiet.

W programie spotkania znalazło się wiele interesujących atrakcji. Zjazd obejmował różne wydarzenia kulturalne, nie tylko muzyczne. Imieniny rozpoczęły się spektaklem „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego.

W niedzielę w kościele ewangelicko-augsburskim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne w intencji Krystyny Bochenek. Następnie uczestniczki zjazdu złożyły kwiaty na jej grobie. Później w programie znalazło się zwiedzenie Muzeum Śląskiego raz wizyta w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – atrakcją był koncert zespołu Carrantuohill i orkiestry symfonicznej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Wieczorem w trakcie uroczystej kolacji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się wręczenie nagród laureatkom plebiscytu „Krystyna XX-lecia” oraz koncert Krzysztofa Respondka.

Ostatniego dnia spotkania, w poniedziałek, Krystyny ruszyły szlakiem katowickiej secesji i moderny i uformowały barwny korowód z placu Szewczyka na Rynek. w towarzystwie orkiestry górniczej i gości. Imprezę prowadzili Maria Zawała i Irek Bieleninik. O godzinie 13:00 wysłuchały hejnału specjalnie skomponowanego dla Krystyn i następnie wzięły udział w jubileuszowym koncercie imieninowym w Filharmonii Śląskiej. Na scenie wystąpili między innymi Wiesław Ochman oraz Zbigniew Wodecki.