Metropolia Górnośląska – Śląsk dla aktywnych i ciekawych świata

Dla większości osób obszar Górnego Śląska kojarzy się niezmiennie od lat z kopalniami oraz brakiem zieleni. Taki obraz jest jednak daleki od prawdy, gdyż od kilkunastu lat Górny Śląsk przyciąga nie tylko inwestorów, ale i rzesze turystów, pragnących poznać ten wyjątkowy kawałek kraju.

Z pewnością warto zatrzymać się w centrum Górnego Śląska, czyli Katowicach. Miasto to ewoluuje i stawia na aktywny wypoczynek. Poza licznymi restauracjami i pubami znaleźć tu można wiele urokliwych skwerów, wydarzeń kulturalnych oraz koncertów muzycznych – te odbywają się zazwyczaj w wyjątkowej hali widowiskowej Spodek.

Co warto zwiedzić, będąc na Górnym Śląsku? Z pewnością Szlak Zabytków Techniki, który oferuje wiele interesujących miejsc dla osób w każdym wieku. Wśród nich:

  • kopalnia Guido w Zabrzu – unikatowa na skalę europejską kopalnia. To tu znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla kamiennego w Europie! W kopalni, głęboko pod ziemią, umiejscowiono również… salę koncertową!
  • Browar Obywatelski w Tychach – atrakcja dla osób pełnoletnich! Doskonale wyposażone muzeum, zawierające przede wszystkim liczne interaktywne ciekawostki. Osoby zwiedzające mogą również liczyć na orzeźwiający napój chmielowy na końcu wyczerpującego zwiedzania!
  • osiedle Nikiszowiec w Katowicach – popularny “Nikisz” był pierwotnie osiedlem wybudowanym dla pracowników pobliskich kopalni oraz zakładów przemysłowych. Jego zwarta zabudowa oraz wykorzystanie charakterystycznej czerwonej cegły sprawiło, iż dzisiaj jest to jedno z najurokliwszych miejsc w Katowicach.
  • Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych – olbrzymi zbiór eksponatów związanych nie tylko z energetyką, ale i elektroniką. To prawdziwa gratka dla fanów inżynierii – każdy ma szansę poznać zabytkowe telefony, komputery. Uczestnicy zwiedzania będą mogli również samodzielnie wytworzyć prąd pracą własnych nóg.
  • Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – gratka dla miłośników historii straży pożarnej. W olbrzymim budynku znajduje się wiele zabytkowych i nieco bardziej współczesnych wozów strażackich, a wszystko jest doskonale opisane. Nie brakuje tu również atrakcji dla dzieci!

A dla aktywnych?

Osoby aktywne z pewnością nie będą nudzić się na Górnym Śląsku. Przede wszystkim wizyta tutaj to doskonała okazja do skorzystania z przepięknych gór Beskidu. Tuż za Bielskiem-Białą rozciągają się długie pasma, odpowiednie dla osób początkujących w górskich wędrówkach. Łagodne szlaki prowadzą na szczyty Skrzycznego czy Szyndzielni i zapewniają wspaniałe widoki.