Węgierska Górka – wypoczynek w Beskidzie Żywieckim

Węgierska Górka to miejscowość górska położona nad rzeką Sołą w odległości około 10 kilometrów na południe od Żywca, na terenie południowej Małopolski.
Poza barwną tradycją góralską i pięknem przyrody, Węgierska Górka przyciąga turystów i wczasowiczów niezliczonymi możliwościami aktywnego wypoczynku w otoczeniu gór Beskidu Śląskiego, u podnóża którego jest położona. Malownicze szlaki turystyczne w rejonie Węgierskiej Górki można przemierzać pieszo, a także na rowerach. W sezonie zimowym natomiast narciarze i snowboardziści znajdą tutaj dogodne dla siebie warunki w postaci dobrze utrzymanych okolicznych stoków i wyciągów narciarskich. Wśród licznych obiektów świadczących usługi hotelarskie znajdziemy noclegi przygotowane przez mieszkańców w kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i hotelach. Każdy turysta znajdzie tutaj miejsce odpowiednie do wypoczynku i noclegu w zależności od preferencji. Baza noclegowa Węgierskiej Górki charakteryzuje się różnym standardem i zadowoli turystów, którzy zdecydują się tutaj na nocleg, a uzupełnieniem będzie również doskonała baza gastronomiczna i smaki regionalnych potraw, których koniecznie trzeba spróbować.

Atrakcje historyczne

Węgierska Górka to także miejsce bogate w atrakcje historyczne. Za torami kolejowymi, po prawej stronie drogi prowadzącej do Żywca, znajduje się fort Wędrowiec. To tutaj w czasie II wojny światowej w 1939 roku toczone były walki, a na pamiątkę tych zajść na betonowym bunkrze ustawiono dwa działa. Fort jest udostępniony do zwiedzania. W pobliżu Węgierskiej Górki w Milówce, krzyżują się drogi w kierunku Zwardonia, Koniakowa i Wisły. Węgierska Górka może stanowić miejsce wypadowe do poznania innych atrakcyjnych okolicznych miejscowości rejonu Beskidu Śląskiego. Stąd jest też niedaleko do Żywca, który nie tylko słynie z warzelni piwa i zabytkowego książęcego browaru, ale warto przede wszystkim zobaczyć tam zbudowany przez Komorowskich na przełomie XIV i XV wieku renesansowy zamek oraz XVIII klasycystyczny pałac, przebudowany przez Habsburgów w XIX wieku.

Szlaki piesze i komunikacja

Węgierska Górka znajduje się na obszarze Beskidu Żywieckiego. Miejscowość i jej okolice są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie. Liczne szlaki piesze w okolicy Węgierskiej Górki prowadzą przez ważniejsze grzbiety górskie Beskidu Żywieckiego. Przez miejscowość przebiega tzw. Dalekobieżny Główny Szlak Beskidzki (czerwony), przemierzający tereny położone od doliny rzeki Soły po dolinę rzeki Skawy. Szlak ten przebiega następującą trasą: Węgierska Górka – Rysianka – Hala Miziowa – Mędralowa – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki – Pasmo Polic – Jordanów. Węgierska Górka to także miejscowość dobrze skomunikowana. Dojazd pociągiem jest możliwy od strony Bielska Białej, Żywca, Zwardonia, a także komunikacją autobusową (lokalni prywatni przewoźnicy – busy). Pozwala to dotrzeć do niemal każdej małej miejscowości w okolicy od strony Suchej Beskidzkiej, Żywca czy Bielska Białej.