Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka to powszechnie znane określenie, używane do opisu jednego z bardziej malowniczych regionów Polski. Ziemia kłodzka to zaś charakterystyczny obszar, wyraźnie wyróżniający się na mapie fizycznej, jako teren niejako wyzyskany kosztem Czech. Jego swoiste centrum stanowi właśnie sama Kotlina, biegnąca przez centrum lądowego cypla, zaliczanego do terytorium Polski. Kotlina jest umiejscowiona na obszarze górskim, to znaczące obniżenie terenu wśród rozlicznych masywów, wchodzących w skład Sudetów. Najbardziej rozpoznawalne atrakcje turystyczne ziemi kłodzkiej leżą poza samą kotliną, pojmowaną w ścisłym sensie geograficznym. Mowa tu przede wszystkim o licznych sanatoriach uzdrowiskowych, takich jak: Lądek Zdrój, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój i Duszniki Zdrój.

Co warto zobaczyć w Kłodzku?

Jak wskazuje nazewnictwo, ważnym punktem na mapie Kotliny Kłodzkiej jest miasto Kłodzko, pełniące funkcję tutejszego miasta powiatowego. Zlokalizowane w północno-wschodniej części samej Kotliny, miasto leży nad brzegami Nysy Kłodzkiej i funkcjonuje tu już od czasów wczesnego średniowiecza. Tutejsze zabytki mają w większości taki właśnie rodowód, bądź obrazują efekt prac renowacyjnych, przeprowadzanych w kolejnych epokach. Najciekawsze są tu z pewnością zabytki sakralne, pierwotnie gotyckie: kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz zabudowania należące do zgromadzeń zakonnych. W pojezuickim konwikcie mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które z pewnością zainteresuje niejednego turystę, zafascynowanego tym regionem Polski. Wśród innych interesujących atrakcji miasta można wymienić także gotycki most, biegnący nad rzeką Młynówką – jest on zdobny w barokowe figury, przez co w bardzo czytelny sposób nawiązuje do praskiego mostu Karola. Zabudowa tutejszego rynku ma proweniencję renesansową, choć ratusz przebudowano w XIX stuleciu.

Atrakcje w pobliżu Kotliny Kłodzkiej

Przez cały obszar ziemi kłodzkiej, w tym także przez Kotlinę, przebiegają liczne szlaki turystyczne, prowadzące zaintrygowanych gości przez kolejne interesujące miejsca tego regionu. Tutejsze atrakcje to zarówno piękne, zachowane obiekty sakralne, między innymi bazylika i Kalwaria w Wambierzycach, jak też magnackie zamki i pałace. Nie brak tu również różnego rodzaju muzeów, zaś miłośników naturalnego piękna przyrody z pewnością oczaruje górzyste otoczenie Kotliny i tamtejsze niezapomniane widoki. Otaczają ją bowiem Góry: Stołowe, Złote, Bardzkie i Bystrzyckie oraz Masyw Śnieżnika.